Jak suszyć grzyby? Poznaj sprawdzone sposoby

2021-10-15 Styl życia
Jak suszyć grzyby? Poznaj sprawdzone sposoby
Sezon na grzyby rozpoczyna się późnym latem i trwa przez całą jesień. W zależności od pogody, a przede wszystkim od deszczu i nasłonecznienia, pierwsze gatunki pojawiają się już w czerwcu. Jednak pełnia tworzenia owocnika przypada najczęściej na przełom września i października. W tym okresie wiele osób chętnie wybiera się do lasu po świeże kurki, borowiki i prawdziwki. Warto wiedzieć, jak suszyć grzyby, aby jesienią i zimą móc wykorzystać je do gotowania zup, sosów czy jako dodatek do innych dań, takich jak gulasz lub pierogi. 

Jak przygotować grzyby do suszenia?

Grzyby to nieodłączny składnik wielu tradycyjnych polskich dań. Niestety, sezon na świeże prawdziwki, podgrzybki czy kurki jest stosunkowo krótki, dlatego dobrze wiedzieć, jak suszyć grzyby. Suszenie grzybów to doskonały sposób, żeby zatrzymać ich smak i aromat. Kupując grzyby na rynku lub samodzielnie zbierając jadalne okazy, należy zwrócić uwagę, czy są świeże, bez oznak zepsucia i nierobaczywe. Warto także wybierać większe okazy, ponieważ grzyby mocno się skurczą podczas suszenia. Mniejsze doskonale będą się nadawać do marynowania. Po powrocie do domu trzeba koniecznie dokładnie oczyścić grzyby z resztek ściółki i piasku. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnej szczoteczki lub wilgotną ściereczką. Nie należy myć grzybów bezpośrednio w wodzie, ponieważ ta wniknęłaby szybko w strukturę kapeluszy i ogonków, co znacznie utrudniłoby i wydłużyło proces suszenia grzybów. Następnie można już pokroić oczyszczone okazy na większe kawałki. Na tym etapie można się przygotować do wybranej metody suszenia.  

Suszenie grzybów - domowe sposoby

Jest wiele sposobów, a do najpopularniejszych należy suszenie grzybów w piekarniku, na kaloryferze lub nitce powieszonej nad kuchenką. Niezależnie od wybranej metody chodzi o maksymalne przedłużenie świeżości za pomocą odparowania wody. To zabezpiecza grzyby przed zepsuciem i pleśnią. Suszenie grzybów w suszarce to alternatywny, lecz równie popularny sposób. Najłatwiej umieścić pokrojone grzyby w pewnych odstępach od siebie na nitce i zawiesić ją nad kuchenką. Ważne, aby w pomieszczeniu było wtedy ciepło i sucho. Dobrze na bieżąco sprawdzać, czy na leśnych zbiorach nie pojawia się pleśń. Innym domowym sposobem, który nie wymaga dodatkowego sprzętu, jest suszenie na kaloryferze. Wystarczy rozłożyć papier do pieczenia, a na nim pokrojone, oczyszczone grzyby. Następnie należy włączyć ogrzewanie i co kilka godzin przewracać zebrane borowiki, podgrzybki, kanie czy inne zbiory. Już kilka takich kapeluszy suszonych grzybów znacząco podnosi smak całej potrawy.

Jak suszyć grzyby w piekarniku?

Oczyszczone, osuszone i pokrojone na większe kawałki grzyby należy wyłożyć na siatce. Następnie można już nagrzać piekarnik i nastawić funkcję termoobiegu. Kolejne pytanie, które często się pojawia, to, w jakiej temperaturze suszyć grzyby, aby ich nie spalić. Optymalna temperatura wynosi od 40 do 50 stopni Celsjusza. To pozwala na odparowywanie wody, a jednocześnie nie powoduje, że grzyby tracą smak i aromat. Po wstawieniu siatki warto zostawić lekko uchylone drzwiczki, żeby woda nie gromadziła się w piekarniku. Cały proces może trwać nawet kilka godzin, w zależności od początkowej zawartości wody w zebranych grzybach. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość i od czasu do czasu sprawdzać piekarnik. Odpowiednio ususzone grzyby będą elastyczne, ale pozbawione wilgoci. Jak suszyć grzyby w suszarce elektrycznej? Zasada jest dokładnie taka sama. Zaletą tej metody jest brak konieczności nastawiania temperatury. Suszarka do grzybów nadaje się także do konserwacji i odparowania wody z owoców, ziół i kwiatów. Tego typu urządzenie składa się z kilku poziomów sit - zazwyczaj od jednej do czterech. Na dole znajduje się wentylator, który rozprowadza powietrze w górę i stopniowo osusza produkty. Wystarczy rozłożyć grzyby lub inne produkty na sitach, zakryć specjalną pokrywką i włączyć nawiew. Co kilka godzin należy zmienić położenie poszczególnych poziomów, żeby suszenie grzybów przebiegało równomiernie. Skoro wiemy już, jak suszyć grzyby, dobrze dowiedzieć się, jak długo. W suszarce elektrycznej ten czas wynosi zazwyczaj około 6 godzin. 

źródło: mediaexpert

Treść dodał: admin admin
Do góry