Cennik montażu zmiękczacza wody – cena 2021

2021-10-12

Cennik montażu zmiękczacza wody – cena 2021

Polska jest krajem o bardzo wysokiej średniej twardości wody. Twarda woda może negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka oraz funkcjonowanie urządzeń AGD w gospodarstwie domowym. Kamień zawarty w wodzie osadza się w pralkach i czajnikach, ogranicza przepływ wody w bateriach kranowych i odkłada się w kotłach, powodując straty ciepła. Rozwiązaniem problemu jest wymiana zawartych w wodzie jonów wapnia na jony sodu, a najprostszy sposób przeprowadzenia tego procesu to montaż zmiękczacza wody.

Ile kosztuje zamontowanie zmiękczacza wody?

Koszt wykonania usługi montażu zmiękczacza wody to 500 – 800 zł. Zakup prostego zmiękczacza wody stanowi wydatek 1000 – 2000 zł. Bardziej zaawansowane, automatyczne urządzenia wielofunkcyjne kosztują natomiast 2000 – 4000 zł. Do całkowitego kosztu inwestycji trzeba także doliczyć koszt zakupu soli oraz koszty związane ze zwiększonym zużyciem wody.

Od czego zależy cena montażu zmiękczacza wody?

Montaż zmiękczacza możliwy jest tylko w miejscu, gdzie zapewniony jest dostęp do instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej (do kanalizacji odprowadzane są popłuczyny z procesu regeneracji złoża) i elektrycznej. Brak bezpośredniego dostępu wiąże się z koniecznością jego zapewnienia, co dodatkowo podnosi koszt wykonania usługi.

Cena zmiękczacza wody zależy głównie od objętości i rodzaju złoża oraz funkcji i stopnia automatyzacji pracy urządzenia. Tańsze zmiękczacze wody wymagają ręcznego wprowadzania parametrów i przeprowadzania procesu regeneracji. Droższe są natomiast urządzenia całkowicie automatyczne, które mogą dodatkowo obniżać zawartość żelaza i manganu w wodzie. Właściwy wybór urządzenia ułatwia wcześniejsze przeprowadzenie analizy składu wody. Koszt badania składu to 150 – 200 zł.

Dodatkowy wydatek stanowi zakup soli, która jest niezbędna do przeprowadzenia procesu regeneracji złoża. Jedna regeneracja wymaga ok 1 – 2 kg soli, w skali miesiąca to wydatek 20 – 30 zł. Proces regeneracji zużywa także 60 – 100 l wody.

 artykuł źródło

Do góry